Protesty i marsze: co o nich sądzą mieszkańcy Zawiercia? [AUDIO]

W ciągu ostatnich tygodni w naszym kraju mają miejsce znaczące wydarzenia. W związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego na temat zaostrzenia prawa aborcyjnego w całej Polsce – w tym również w Zawierciu – organizowane są protesty, z kolei wczoraj miał miejsce Marsz Niepodległości, w trakcie którego doszło do podpalenia mieszkania w kamienicy przy ul. 3 Maja w Warszawie. Co na temat tych wydarzeń sądzą mieszkańcy Zawiercia?

Na początek zapytaliśmy, jakie jest ich zdanie na temat Marszu Niepodległości, również w kontekście incydentów, takich jak wczorajsze podpalenie mieszkania w stolicy. Jak się okazuje, są jednoznacznie przeciwko organizowaniu marszów w takiej formie:

_

Mieszkańcy wypowiedzieli się także na temat protestów kobiet w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W tej sprawie także są jednogłośni – ich zdaniem protesty są słuszne, jednak niedopuszczalne są pewne zachowania ich uczestników:

_

Jak widać, poszczególne wydarzenia budzą różne, nierzadko skrajne emocje. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nadal jest jednym z głównych tematów publicznego dyskursu i nie wiadomo, kiedy ta sprawa zostanie rozwiązana. W Zawierciu odbyły się jak do tej pory cztery protesty w tej sprawie – ostatni miał miejsce w czwartek 5 listopada. Tegoroczny Marsz Niepodległości z kolei to nie pierwszy, kiedy doszło do poważnego incydentu. W 2013 roku doszło do podpalenia budki strażniczej pod ambasadą Rosji. Narodowcy oskarżyli wówczas ówczesnego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza o umyślne zaplanowanie akcji i zrzucenie na nich odpowiedzialności za jej zorganizowanie. Sprawą zajmowała się nawet prokuratura, która we wrześniu 2019 roku ostatecznie umorzyła śledztwo, nie znajdując żadnego dowodu na tezę narodowców.

MS

Leave a Comment