Piątek trzynastego wiele osób łączy z pechem i nieszczęściem. Niejednokrotnie odnoszono się do niego także w sztuce, m.in. w kinie. Jak podchodzą do tego dnia mieszkańcy naszego miasta?

Zapytaliśmy zawiercian, czy są osobami wierzącymi w ten przesąd. Jak się okazuje, w głównej mierze nie wierzą oni w pecha, który ma towarzyszyć temu dniu:

_

Feralność daty piątku trzynastego bierze początek prawdopodobnie od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przesąd jest spotykany w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Taki sam status posiada w takich krajach jak Polska, Estonia, Niemcy, Norwegia, Czechy czy Słowenia. Co ciekawe, w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego. Data piątek trzynastego w ciągu jednego roku przypada co najmniej 1 raz i maksymalnie 3 razy.

MS

13 listopada, 2020

Written by:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *