W ciągu ostatnich tygodni w naszym kraju mają miejsce znaczące wydarzenia. W związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego na temat zaostrzenia prawa aborcyjnego w całej Polsce – w tym również w Zawierciu – organizowane są protesty, z kolei wczoraj miał miejsce Marsz Niepodległości, w trakcie którego doszło do podpalenia mieszkania w kamienicy przy ul. 3 Maja w Warszawie. Co na temat tych wydarzeń sądzą mieszkańcy Zawiercia?

Na początek zapytaliśmy, jakie jest ich zdanie na temat Marszu Niepodległości, również w kontekście incydentów, takich jak wczorajsze podpalenie mieszkania w stolicy. Jak się okazuje, są jednoznacznie przeciwko organizowaniu marszów w takiej formie:

_

Mieszkańcy wypowiedzieli się także na temat protestów kobiet w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W tej sprawie także są jednogłośni – ich zdaniem protesty są słuszne, jednak niedopuszczalne są pewne zachowania ich uczestników:

_

Jak widać, poszczególne wydarzenia budzą różne, nierzadko skrajne emocje. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nadal jest jednym z głównych tematów publicznego dyskursu i nie wiadomo, kiedy ta sprawa zostanie rozwiązana. W Zawierciu odbyły się jak do tej pory cztery protesty w tej sprawie – ostatni miał miejsce w czwartek 5 listopada. Tegoroczny Marsz Niepodległości z kolei to nie pierwszy, kiedy doszło do poważnego incydentu. W 2013 roku doszło do podpalenia budki strażniczej pod ambasadą Rosji. Narodowcy oskarżyli wówczas ówczesnego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza o umyślne zaplanowanie akcji i zrzucenie na nich odpowiedzialności za jej zorganizowanie. Sprawą zajmowała się nawet prokuratura, która we wrześniu 2019 roku ostatecznie umorzyła śledztwo, nie znajdując żadnego dowodu na tezę narodowców.

MS

12 listopada, 2020

Written by:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *