PKP Polskie Linie Kolejowe rozstrzygnęła przetarg na wykonawcę, który będzie odpowiadał za odbudowę linii kolejowej nr 182 (trasa Zawiercie – Tarnowskie Góry) mającej prowadzić do lotniska w Katowicach-Pyrzowicach. Połączenie ma być gotowe w pierwszym kwartale 2023 roku.

Jak mówi Katarzyna Głowacka z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, za wykonanie projektu odpowiedzialne będą trzy współpracujące ze sobą firmy:

_

Warto zaznaczyć, że przetarg przebiegał w nietypowy sposób. Na początku planowano zrealizować go w tradycyjnej formie, jednak kiedy okazało się, że wszystkie oferty przekraczają kwotę przeznaczoną na ten cel (ponad 849 mln zł), PKP PLK postanowiło ogłosić aukcję, która pozwoliła wyłonić zwycięzcę. Katarzyna Głowacka tak tłumaczy słuszność tego działania:

Orientacyjny czas przejazdu na lotnisko z Tarnowskich Gór ma wynieść ok. 17 minut, natomiast z Zawiercia – ok. 23 minuty. Według założeń PLK, które były prezentowane w ramach spotkań z samorządami, przejazd pociągów do lotniska z Katowic z wykorzystaniem linii nr 182 od strony Tarnowskich Gór wyniesie nieco ponad godzinę (63 min.), a z Zawiercia ok. 68 min. Rewitalizacja częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie zostanie zrealizowana w ramach programu “Kolej+”. Na ten program rząd przeznaczy 6,5 mld zł.

MS
źródło: Facebook/Linia kolejowa nr 182 Zawiercie-Tarnowskie Góry

22 września, 2020

Written by:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *