Trwa budowa ropociągu Boronów-Trzebinia, który ma przebiegać przez 11 miast i gmin województwa śląskiego i małopolskiego, tj. Boronów, Woźniki, Koziegłowy, Siewierz, Poręba, Łazy, Dąbrowa Górnicza, Sławków, Bolesław, Bukowno oraz Trzebinia. Celem jego budowy jest poprawa bezpieczeństwa zaopatrzenia południa Polski w paliwa przez zwiększenie zasięgu transportu rurociągowego z Zakładu Głównego PKN ORLEN S.A. Za realizację budowy odpowiadać będzie firma PERN S. A.

Jedną z gmin, na obszarze której będzie położony rurociąg, jest gmina Łazy. Szczegóły budowy tej części rurociągu wyjaśnia burmistrz Łaz, Maciej Kaczyński:

_

Burmistrz Maciej Kaczyński mówi również o odszkodowaniach, jakie zostaną wypłacone właścicielom nieruchomości, jeżeli będą oni musieli zostać wywłaszczeni z powodu budowy rurociągu:

_

Inwestycja stanowi przedłużenie istniejącego rurociągu produktowego relacji Płock – Koluszki – Boronów do Terminala Paliw w Trzebini. Rurociąg produktowy Boronów – Trzebinia wyposażony będzie w m.in. liniowe stacje zasuw, instalacje i obiekty katodowej ochrony rurociągów przed korozją, linie i urządzenia służące do sterowania stacjami zasuw i stacjami ochrony katodowej oraz linie oraz obiekty i urządzenia systemów łączności i nadzoru rurociągów przesyłowych dalekosiężnych. Realizacja infrastrukturalnego przedsięwzięcia jakim jest wykonanie produktowego rurociągu przesyłowego na odcinku Boronów – Trzebinia, jest jednym z elementów Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym, przyjętej w 2017 r.

MS
Fot.: boronowtrzebinia.pl

8 października, 2020

Written by:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *